Home מאמרים
חופש בלי ריטלין PDF הדפסה דוא
שאלה שנשלחה למדור: בני בן 12 מטופל בריטלין. בחופש הגדול אנו לא נותנים לו ריטלין, אבל כבר מודאגים ממה שעומד לקרות. האם תוכלי לתת לנו טיפים איך להתמודד אתו בלי ריטלין?

תשובה: הריטלין יכול לעזור מאד להפחית סימפטומים של חוסר קשב והיפראקטיביות (אם כי יש לציין שלא לכל אחד הריטלין מתאים). ככל תרופה הוא משפיע רק בזמן שהאדם נמצא תחת השפעת התרופה, ויש לו תופעות לוואי. לפיכך, ההעדפה היא ליטול ריטלין רק במקרים ההכרחיים, ואני מניחה שזו הסיבה שבנכם לא יקח ריטלין בתקופת החופש הגדול. יחד עם זאת, אצל חלק מהאנשים עלולה להופיע תגובת רגרסיה מסוימת בעקבות הפסקת הריטלין ויש להיוועץ עם הרופא המטפל לגבי כל שינוי במינון או הפסקה.
הפרעת קשב וריכוז אינה נעלמת בחופש הגדול. ויותר מכך. גם בימים בהם נוטלים ריטלין, הרי שעד שהשפעתו חלה וכן בשעות אחר הצהריים, הסימפטומים של הבעיה בולטים בקיומם. לא אחת מגיעים אליי הורים, מרוצים מאד מהשפעת התרופה (ריטלין או קונסרטה) בשעות בית הספר, אך מחפשים עדיין פתרונות של קבע. אז ראשית כל, זו אכן הסיבה העיקרית לכך שאני ממליצה על הנוירופידבק לשינוי דפוסי המוח והמנעות מהתלות בתרופות. החופש הגדול הוא הזדמנות לטיפול. ישנן גם קבוצות לאימון, בהן ניתן להשתתף בחופש הגדול, כמעין קיטנה, בהן הילד יתרגל באופן אינטנסיבי מיומנויות נחוצות.
מסגרת היום בחופש הגדול פתוחה ולכן קשה יותר להתמודד עמה. ויותר מכך, הציפיות לקראת החופש הגדול רבות, אך כשהוא מגיע לרוב לא מקבלים מענה להתרגשות שליוותה את בואו. ילדים וגם מבוגרים, בפרט בעידן הנוכחי, משתעממים מהר וזקוקים לריגושים. הדבר בולט עוד יותר כצורך אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, כיוון שגלי המוח האיטיים המאפיינים אותם גורמים לכך שהגוף מחפש ריגושים כדי להעיר את עצמו.
מה לעשות? קודם כל, תוכנית ברורה נותנת תחושת שליטה ומסייעת להכניס קצת שגרה לחופש הפתוח המלבל במסריו. לעבור ביחד על התוכנית, לבדוק מה טוב ומה לא, אילו שעות נטיל ווטו (תפילה לא יאוחר מתשע למשל, שינה לא יאוחר מעשר למשל, כמובן תלוי בגיל הילד), ואילו שעות נותיר פתוחות. ישנם ילדים המתקשים בסיטואציות סוימות, למשל ילדים שנעשים "עצבניים" לקראת טיול או לקראת אירוע "רב-משתתפים". יש להטרים שיחה לפני סיטואציה כזו, לדבר על מה עלול להוות אתגר, מה יוכל לסייע.
ניתן לנצל את החופש לטיפוח הדימוי העצמי על ידי טיפוח תחביבים. ככל שלילד יותר מידע על עצמו, מה הוא אוהב, באילו דברים הוא טוב, כך הערך העצמי שלו יותר יציב ואיתן, והחופש הוא זמן טוב לטפח זאת.
ילדים בדרך כלל מתקשים להעסיק את עצמם במצבי מעבר בין פעילויות. כדאי להכין "סל פעילויות קטנות" שניתן לבצע בין פעילויות הקבועות במערכת התכנון שקבענו. ניתן להיעזר בספרים בהם יש הצעות לפעילויות באורכי זמן שונים, ולכוון את הילד לפנות באופן עצמאי לספר זה בעת שהוא "משועמם". ככל שהילד יכוון להיות יותר אקטיבי בחיפוש אחר פתרונות לשעמום, והדבר ייעשה כאשר ניתנים לו הכלים לכך (כמו ספר מתאים כאמור) ותוך שבח על כך שאפשר לסמוך עליו, הרי שלא רק שייקל עלינו לנהל את היומיום בחופש, אלא גם תרגלנו עמו מיומנות חשובה של פתרון בעיות.
כאשר ידוע מראש מה התוכנית, בדרך כלל התסכול קטן יותר ויכולת האיפוק גדלה. עם זאת, החופש הגדול מזמן פעמים רבות שינויים בלתי צפויים, וכדאי לדבר עם הילדים על מצבים בלתי צפויים, שינויים, ולהגיע להסכמים לגבי מה עושים במצבים כאלו במשפחה שלכם. כאשר הילד מרגיש שווה וחשוב, הוא נהנה. לכן, גם מעזרה בבית, המלווה בעידוד ומשוב משמעותי, יוכל הילד להינות. כאשר כל ילד במשפחה מופקד על חלקים בתוכנית, על תכנון וקבלת החלטות, תגבר הלכידות בבניית מטרות משותפות ויירב הסיפוק. חשוב לשלב בתוכנית השבועית גם חצי שעה יומית לשימור הישגים לימודיים. בל נשכח ששנה הבאה כבר בפתח, יחד עם היכולת שלנו לחוות את החופש ולמצות אותו.
יש לזכור שחוויות אלו הינן חלק מכישורי החיים שאנו מנחילים לילדים. אם נלמד ילד כיצד להינות מרוגע, מזמן של לכאורה "לא לעשות כלום", מלהתבונן בנוף ולהינות, הרי שהוא עשוי לגדול כבוגר המסוגל למצוא שלווה גם בשגרה.
כדאי לשלב בתוכנית היומית גם פעילות מוטורית: טרמפולינה, שק אגרוף, אקדחי מים, משחקי מחבואים, רכיבה על אופניים. יש לשים לב לכך שילדים עם הפרעות קשב וריכוז מעורבים יותר בתאונות בבית ובחוץ, ומתבגרים בעלי הפרעת קשב וריכוז מעורבים יותר בהתנהגויות מסוכנות, ולהיות עירניים לכך עוד יותר בימי החופש הגדול.
אסכם בכך שיש מי שהגדיר את הפרעת קשב וריכוז כהפרעת תשומת לב. אם נשכיל להפוך כל פעילות לכזו הנותנת תחושה של הענקת תשומת לב, הרי שסלולה בפנינו הדרך לשיתוף פעולה עם הילדים ועם המתבגרים, כך שנוכל כולנו להינות מהחופש הגדול.

תגובות
הוסף תגובה חיפוש
הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
כותרת:
תוכן התגובה:
 
 
אנא מלא את קוד האנטי-ספאם שאתה רואה בתמונה.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

חדשות ועדכונים

 
     מבצע לזמן מוגבל    
מכשיר נוירופידבק
לאימון המוח
המותאם לך אישית
על פי איבחון
במחיר של חו"ל:
שכירות מכשיר
רק 350 ש"ח לשבוע
ללא הגבלת מספר משתמשים
רכישת מכשיר
כולל אחריות לשנתיים
רק 6837 ש"ח!
בדיקת גלי מוח וקביעת תוכנית
      350 ש"ח.   
אימון בקליניקה
200 ש"ח
ייחודי למטפלים:
"אחד על אחד" לימוד נוירופידבק
מכשיר ביופידבק+נוירופידבק 
המתקדם   ביותר
 התקשר עוד היום 0776505439
 
 
 
 
 
 

סקר

מהו האתגר הכי גדול עם בן/בת זוג היפראקטיביים? הוא/היא: