Home מאמרים
מוכנות לכיתה א PDF הדפסה דוא

אל תלמדי את ילדך לקרוא

שאלה שנשלחה למדור: בתנו בת 6 עולה לכיתה א' ועדיין איננה יודעת לקרוא. הגננת אומרת שלא אמורים לדעת לקרוא עדיין, אך לי לא ברור- איך אדע אם היא מוכנה לכיתה א'?

תשובה: פולמוס גדול מתקיים בעשור האחרון בנוגע לשאלה- האם ללמד קריאה בגן? מבלי לפרט את מכלול הטיעונים בעד ונגד, אפרט עבור ההורים מהי מוכנות ללמידה של קריאה וכתיבה, אילו מיומנויות דרושות לשם כך, וכיצד ניתן בבית לקדם את הילד לקראת למידה של קריאה וכתיבה.

כדי ללמוד לקרוא ילדים צריכים להתרכז בלמידה, להבין הוראות, לבצע משימות, להבחין בצלילי השפה, לדעת להחזיק נכון את העיפרון, להבחין בין צורות ולהשלים צורות בסיסיות ומורכבות, להבחין במשמעות מרכזית בסיפור. מוכנות לקריאה, אם כן, כוללת מכלול מיומנויות שניתן ללמד אותן ולתרגלן.

דבר ראשון שחשוב לבסס אצל הילד הוא אהבת הקריאה.קריאת סיפורים, שיח על סיפורים, יטפחו ילד שאוהב קריאה. כדאי להקדיש שעה קבועה לקריאת סיפור: "שעת סיפור" בבית. בשעה זו לשבת עם הילדים, לתת להם להיות שותפים לקריאת הסיפור, לתת דוגמא אישית של הנאה מהסיפור. רצוי להשתמש בשפה העשירה המופיעה בסיפור (לא לשנות מילים), ולהרחיב את אוצר המילים של הילד. תוך כדי הקריאה, נוכל ללמד את הילד מיומנויות של מטה-קוגניציה: לחשוב טרום קריאה על מה יסופר, לחשוב במהלך הקריאה על משמעויות הסיפור, לשאול במהלך הקריאה: "מה יעשו לדעתך הדמויות בסיפור" וכיוצ"ב. כך נכין את הילד לקריאה פעילה החיונית להבנת הנקרא והנשמע בהמשך.

פעילות נוספת כמוכנות לקריאה וכתיבה שנוכל להפעיל בבית קשורה לתחום המודעות הפונולוגית: צלילי השפה. נוכל לעודד את הילדים למצוא חרוזים (נשחק במשחקי חריזה), למנות כמה הברות ישנן במילה, למצוא את ההברה הפותחת במילה (ירח מתחיל ב...?)  ואת ההברה הסוגרת במילה (שיר מסתיים ב...?). פעילות נוספת קשורה למקצב: דקלום דקלומים ושירים.

נפנה את תשומת לב הילד למילים בסביבה: במכולת, בשלטי חוצות וכיוצ"ב, נעודד את הילד לשים לב ולהגיב לאותיות ולמילים. הפניית תשומת לב תהיה חיונית בכיתה א' גם במישורים הרגשי והקוגניטיבי, של תשומת לב וקשב.

נטפח גם היבטים גרפיים, נעודד ילדים להביע את עצמם גם באופן גרפי, נעודד להקדיש תשומת לב לפרטי צורה (היבט חשוב לצורך הבחנה בין צורות דומות, למשל ג , ז ), להעתיק מדגם.

נעודד את הילד להשתמש בשפה עשירה לביטוי עצמי, למצוא חלופות למילים כמו: "עשיתי", "ואז". כדי לגוון ולהעשיר, ניתן להשתמש לצורך כך גם במעבד התמלילים במחשב (באמצעות פונקציית 'אוצר מילים'). ידוע מזה שנים שבגיל הרך עיקר הלמידה המשמעותית לילד היא דרך משחק, ובשנים האחרונות נחקרות הדרכים בהן ניתן לעשות שימוש גם במחשב (באופן מבוקר כמובן) כאמצעי העשוי להעשיר את החוויה. אני משתמשת בתוכנות קריאה המזמנות לילד סביבה עשירה ואטרקטיבית ללימוד ראשית קריאה.

כאשר מדברים נגד לימוד הקריאה לפני גיל בית ספר, בעיקר מציינים את העומס שעלול להיווצר עקב כך אצל ילדים אשר עדיין לא בשלים לכך. יש לזכור, כי בגיל הרך ניתן למצוא הבדלים אינדיבידואליים לא מעטים בין ילדים, הנובעים פעמים מקצב בשלות, ולפיכך אנו מעדיפים "לתת לילד את הזמן", ובבוא הבשלות- תגיע גם ההבנה. עם זאת, לפני כיתה א', חשוב לאתר אם ישנם קשיים בהבנת הוראות, קשיים בהבנת שאלות, קשיים בהבנת סיפורים, בהבעה, קשיים בהבנת הקשר שבין צליל לצורה גרפית. במשרד החינוך נקבע כי הוראה פורמאלית ותרגול של קריאה וכתיבה תקנית בגן אינם מומלצים, אולם, יש לפעול על מנת שהילדים יבינו את העיקרון האלפביתי, יהיו רגישים ומודעים לשפה ולקולותיה, יכירו את השמות, הצורות והצלילים של האותיות. נמצא, אם כן, שתפקיד ביה"ס ללמד קריאה וכתיבה, אך רקע עשיר של חשיפה לשפה
ייתן לילד הכנה ראויה לכך.


לשאלות למדור ניתן לפנות ">ל כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

או בפקס 153-77-6505439


תגובות
הוסף תגובה חיפוש
אופירה יאיר
בני בן 6 וחצי נשאר שנה נוספת בגן
עקב בעיה
במוטוריקה עדינה החזקת עיפרון.
כיצד עליי
לטפל בבעיה הנ"ל?
תוך כמה זמן הבעיה אמורה
להיות מאחוריו.?
האם זה יכול להשפיע בצורה
משמעותית
בכיתה א?
הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
כותרת:
תוכן התגובה:
 
 
אנא מלא את קוד האנטי-ספאם שאתה רואה בתמונה.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

חדשות ועדכונים

 
     מבצע לזמן מוגבל    
מכשיר נוירופידבק
לאימון המוח
המותאם לך אישית
על פי איבחון
במחיר של חו"ל:
שכירות מכשיר
רק 350 ש"ח לשבוע
ללא הגבלת מספר משתמשים
רכישת מכשיר
כולל אחריות לשנתיים
רק 6837 ש"ח!
בדיקת גלי מוח וקביעת תוכנית
      350 ש"ח.   
אימון בקליניקה
200 ש"ח
ייחודי למטפלים:
"אחד על אחד" לימוד נוירופידבק
מכשיר ביופידבק+נוירופידבק 
המתקדם   ביותר
 התקשר עוד היום 0776505439
 
 
 
 
 
 

סקר

מהו האתגר הכי גדול עם בן/בת זוג היפראקטיביים? הוא/היא: