Home מאמרים
ADHD אבחון בעיות קשב וריכוז PDF הדפסה דוא

ADHD אבחון בעיות קשב וריכוז

בתחום הפרעות הקשב מקובל להשתמש במינוח ADD  (Attention Deficit Disorder)לתיאור הפרעת קשב ללא תנועתיות-יתר, המאופיינת בעיקר בחוסר ריכוז, פיזור, חוסר ארגון, לעיתים חולמנות, ובמונח ADHD (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder) לתיאור הפרעת קשב עם היפראקטיביות (המאופיינת גם בתנועתיות-יתר, חוסר מנוחה).

הפרעת קשב מתאפיינת בשינוי נוירולוגי מובהק באזורים ספציפיים של המוח, ובמיוחד בתת-פעילות באזורים האחראים על וויסות של תנועה (היפר קינטיות), תגובה (אימפולסיביות) וקוגניציה (תפקודים ניהוליים של קשב, תכנון וארגון). המשמעות היא קושי להפעיל את התפקוד הרצוי בסיטואציה המתאימה, ובמינון הולם. כאשר ילד מרוכז מאד בספר, עד שנאלצים לקרוא בשמו מספר פעמים כדי שישים לב לכך, ייתכן שמדובר בחוסר וויסות של הקשב. אם אדם יושב לצפות בהצגה, ומתקשה להתרכז בעלילה מאחר שהקשב שלו מופנה כל הזמן לצידי הבמה, שם מחליפים השחקנים תלבושות, הרי שהוא מתקשה לווסת את הקשב. אדם קשוב ישוחח עם מישהו, יוכל להתרכז בשיחה, ובו בזמן להיות מודע ל"רקע"- מראות וקולות המתרחשים בסביבה. התוצאה של בעיה בקשב עשויה להיות קושי להתמיד במשימות הדורשות קשב ממושך, אי תשומת לב לפרטים, לעיתים התנתקויות או "ריחוף", קושי לעקוב אחר הוראות, קושי בארגון, הימנעות מפעילויות הדורשות מאמץ שכלי ממושך, קושי להפריד עיקר מתפל, פזיזות. כשהמוח מתקשה לשמור על רמת קשב מיטבית לאורך זמן, התוצאה עשויה להתבטא, בחלק מהמקרים כאמור, בתנועתיות יתר או חוסר שקט.

הפנייה לאבחון מתרחשת בדרך כלל כאשר קיימת תחושה של הפרעה לתפקוד. על פי רוב, אבחון ADHD מתבצע מגיל 6, אצל ילדים ומבוגרים.

לפי שעה אין אמצעי אבחון אחד שיכול לאבחן בוודאות את קיומה או אי קיומה של ההפרעה. כל המבדקים והאבחונים הקיימים מוגדרים ככאלו העשויים לחזק או להחליש את ההשערה שיש לאדם הפרעת קשב וריכוז. אמצעי האבחון המקובלים כיום הם שאלונים, בדיקות ממוחשבות CPT (Continuous Performance Test) ומדידת גלי המוח. השאלונים מודדים את הסימפטומים שתוארו למעלה. בפניה לאיש מקצוע, ימלאו ההורים והמורים (במידה שמדובר בתלמיד) שאלונים, בהם יתבקשו לאפיין באיזו מידה באים לידי ביטוי כל אחד מהסימפטומים של אי-קשב, אימפולסיביות וחוסר מנוחה. בבדיקות ממוחשבות (TOVA, BRC, IVA), הנבדק צריך ללחוץ על כפתור או להימנע מכך בהתאם להנחיות. ADHD נוטים לא ללחוץ כשצריך, או להגיב באימפולסיביות וללחוץ כשלא צריך, ובזמן תגובה איטי.

בדיקה של גלי המוח עשויה למדוד פעילות ספונטנית ומתמשכת של המוח, או פעילות המתרחשת כתגובה לגירוי ספציפי. לדוגמא, כאשר מציעים לנבדק סדרה של גירויים, ובכללם גירוי השונה מהגירויים האחרים בסדרה, נמצא אצל ילדים עם ADD תגובה איטית יותר של המוח, היינו נטייה לזמן תגובה רב יותר מרגע הופעת הגירוי ועד לפעילות המוחית הנמדדת המעידה על תגובה לגירוי, ביחס לעמיתיהם בני אותו הגיל. לזמן תגובה איטי זה יש השלכות לגבי התפקוד היומיומי, בלימודים, בעבודה ובחברה. בדיקת גלי המוח עשויה לסייע באפיון הפעילות המוחית. כאשר אנו בודקים פעולה בתגובה לרמז, למשל, בתגובה לאור ירוק עליך לחצות את הכביש, ובתגובה לאור אדום עליך לעצור תגובה ולא לחצות את הכביש (היינו להשהות פעולה שהכנת), נמצא הבדל בפעילות המוחית המתרחשת לנוכח הגירוי המוצג (אצל ADHD נמצא גלים גבוהים יותר מאשר אצל נבדקים ללא ADHD). ניתן להבין מכאן עד כמה חשוב לאתר בעיה במידה שישנה ולטפל בה, ועד כמה בעיית קשב עלולה להשפיע על פעילויות שונות לאורך היממה, כמו אפילו תגובה לסכנות. סריקת גלי המוח יכולה לאתר אזורים של תת-פעילות או פעילות-יתר.

אחוזי הטעויות בכל אחד מאמצעי האבחון הללו נחשבים גבוהים (עשויים לאבחן אדם "תקין" כבעל הפרעה ובעל הפרעה כתקין) ולפיכך אבחון חייב להישען על מספר מקורות. לאור הרב ממדיות של הADHD חשוב לבחון את תפקוד האדם בסביבות שונות ובתקופות שונות, במטרה לשפר את איכות חייו.

 

לשאלות למדור ניתן לפנות לDr. "> כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת או בפקס 153-77-6505439

 

 

תגובות
הוסף תגובה חיפוש
טובה שגיג   
נדמה שילדים מקבלים את כל "תשומת הלב"
לבעייה הזו, ואני חושבת שיש מקום לבדוק מה
אפשר לעשות עבור מבוגרים שלא זכו לאבחון...
http://www.omega3-ala.com/PAGE5.asp
מה שאנחנו מגדירים היו
כ"אופי" יכול היה אולי להיות שונה לחלוטין
במציאות הרפואית של ימנו.
הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
כותרת:
תוכן התגובה:
 
 
אנא מלא את קוד האנטי-ספאם שאתה רואה בתמונה.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

חדשות ועדכונים

 
     מבצע לזמן מוגבל    
מכשיר נוירופידבק
לאימון המוח
המותאם לך אישית
על פי איבחון
במחיר של חו"ל:
שכירות מכשיר
רק 350 ש"ח לשבוע
ללא הגבלת מספר משתמשים
רכישת מכשיר
כולל אחריות לשנתיים
רק 6837 ש"ח!
בדיקת גלי מוח וקביעת תוכנית
      350 ש"ח.   
אימון בקליניקה
200 ש"ח
ייחודי למטפלים:
"אחד על אחד" לימוד נוירופידבק
מכשיר ביופידבק+נוירופידבק 
המתקדם   ביותר
 התקשר עוד היום 0776505439
 
 
 
 
 
 

סקר

מהו האתגר הכי גדול עם בן/בת זוג היפראקטיביים? הוא/היא: