Home מאמרים
ADHD בעיות קשב וריכוז PDF הדפסה דוא

ADHD, יצירתיות וחיפוש ריגושים

 

אם ילדך (או את/ה) סובל מתופעות כגון קשיים בריכוז, קושי להתמיד בביצוע מטלות, "התנתקויות", קשיי התארגנות - ייתכן שמדובר ב- ADHD. הליקוי, שמהותו- קושי בוויסות הקשב המופנה לגירויים (פנימיים ו/או חיצוניים), יוצר עומס על המוח. המוח העמוס בגירויים, "מטפל במצב" בעזרת "self medicating": ניתוקים, היפראקטיביות, אימפולסיביות וחיפוש ריגושים.

בכתבה הקודמת תיארתי סוגי אבחונים ופתרונות המוצעים לADHD. הפעם אתמקד ב"מוח העמוס" והבנת הצדדים החיוביים בADHD, לצד הסיכונים.

מה קורה ב"מוח העמוס"?

במוח של ADHD נמצא תת-פעילות של הגלים ה"עירניים" ופעילות-יתר של גלי המוח האחראים על אסוציאטיביות, דמיון ו-   יצירתיות. כך, לצד סימפטומים הנובעים מתפקוד זה של המוח, הכוללים קושי במיקוד, חיפוש ריגושים, קושי בקבלת החלטות וביצוען באופן מסודר, נמצא שתפקוד זה של המוח אופייני לדפוסים של מקוריות, חדשנות, פריצת-דרך, רגישות.

 

מהו אם כן הקשר שבין תחושת "שעמום" ל-ADHD, בין "פוטנציאל לא ממומש" להתנהגויות סיכוניות וחיפוש אחר ריגושים?

אדם בעל ADHD המוצף במידע שזורם אליו מכל עבר, מסדר את המידע הזה במוח בצורה שונה ויוצר קשרים לא שגרתיים (="יצירתיים") בין חלקי מידע. מחשבות אסוציאטיביות במהלך החשיבה, יכולות להאיר את הבעיה באור שונה ("חשיבה מחוץ לקופסא").

חיפוש ריגושים ואימפולסיביות ("פועל לפני שחושב") עשויים לדחוף את הADHD ליוזמות ולחיפוש חוויות, פתיחות לחוויות "מעניינות", גמישות, נטילת סיכונים, קבלת רעיונות חדשים. התוצאה עשויה להיות יוזמה ועניין או היסחפות.

ADHD מאופיין בסף רגישות נמוך ותגובות חזקות לגירויים. הרגישות יכולה להיות אינטלקטואלית, רגשית או תחושתית. רגישות גבוהה נמצאה תורמת לדרגות גבוהות של התפתחות ויצירתיות, או- מאידך- לקושי בוויסות רגשי ותגובות מהירות וקיצוניות.

התמקדות-יתר עשויה להתבטא בהשתקעות מוחלטת בפעילות ורמות ריכוז גבוהות מאד בעיסוק שכה מעניין את הADHD, שיתבטאו בהתנתקות מהסביבה ונחישות לביצוע פרויקטים המקנים סיפוק פנימי.

 

בעבר, הADHD המוסח היה הצייד הכי מוצלח- שם לב לכל גירוי ומגיב במהירות וברגישות רבה. היום, צורת פעילות זו של המוח, נדרשת במצבים של תפקוד בסביבה המשתנה כל הזמן ובמצבים עמוסי גירויים, כמו בקרב מנהלים, אנשי עסקים.

ה ADHDיכול להיות בעל חזון  מיוחד, אבל- הוא מתחיל משימות רבות ולא מסיים אף אחת. הADHD המתמקד בפרויקטים יכול להיות המהנדס, הקצין ,הספורטאי הכי טוב, אבל הוא גם נמצא בסיכון להתמכרות, התנהגות עבריינית וקשיי הסתגלות.

הADHD האומן- יצירתי ורגיש, אבל נתפס בעיני החברה כמתבודד או "הפילוסוף של המחר".

לעיתים יאמר הורה: אם הילד הוא יצירתי וסקרן, למה לדכא זאת? התנהגות ייחודית מאפיינת אמנם אנשים יצירתיים ופורצי דרך, אך לעיתים משקפת ניסיון להתמודד עם "כאוס"-"בלאגן" פנימי הגורם תחושת חוסר-מנוח. נראה שיש מן המשותף לאדם היצירתי והADHD. אבל, אם האדם מאובחן כADHD- הרי שמדובר במצב בו יש פגיעה בתפקוד חברתי, אקדמי או מקצועי-תעסוקתי, וייתכן שיש לו פוטנציאל ליצירתיות- אך הוא לא ממומש.

אבן הבוחן היא הפגיעה בתפקוד היומיומי. היא ההבדל בין אלו העושים שימוש בחשיבה המהירה כדי ליצור, לעומת אלו המוסחים ולא-יצרנים. טיפול מתאים נדרש כדי לאפשר התפתחות יצירתית, יחד עם יכולת לסיים משימות ולהתמודד עם השגרה.

 

 

לשאלות למדור ניתן לפנות ">ל כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

או בפקס 153-77-6505439

 

 

תגובות
הוסף תגובה חיפוש
יהודית לואטן   
שלוןם רב
קראתי בעיון את המאמר. האם ניתן לקבל
מיידע נוםף,אשמח אף לשלם בתמורה. כותבת בימים
אלו סמינריון בנושא ורוב המאמרים באנגלית.
כל
טוב יהודית
הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
כותרת:
תוכן התגובה:
 
 
אנא מלא את קוד האנטי-ספאם שאתה רואה בתמונה.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

חדשות ועדכונים

 
     מבצע לזמן מוגבל    
מכשיר נוירופידבק
לאימון המוח
המותאם לך אישית
על פי איבחון
במחיר של חו"ל:
שכירות מכשיר
רק 350 ש"ח לשבוע
ללא הגבלת מספר משתמשים
רכישת מכשיר
כולל אחריות לשנתיים
רק 6837 ש"ח!
בדיקת גלי מוח וקביעת תוכנית
      350 ש"ח.   
אימון בקליניקה
200 ש"ח
ייחודי למטפלים:
"אחד על אחד" לימוד נוירופידבק
מכשיר ביופידבק+נוירופידבק 
המתקדם   ביותר
 התקשר עוד היום 0776505439
 
 
 
 
 
 

סקר

מהו האתגר הכי גדול עם בן/בת זוג היפראקטיביים? הוא/היא: