Home מאמרים
מאמר נוירופידבק PDF הדפסה דוא

 

 נוירופידבק – כלי לאימון המוח

טכנולוגיות נוירופידבק פותחו במהלך 30 השנים האחרונות, במטרה למדוד ולהעריך תפקודים של אזורים ספציפיים במוח, ולהוביל שינוי בתפקודים אלו- ללא שימוש בתרופות. אדם המתאמן לשיפור הפעילות המוחית באמצעות מערכת הנוירופידבק, מקבל מידע מיידי על אותות ביולוגיים, שהוא לא היה מודע אליהם עד כה, באמצעות חישנים המונחים על ראשו. הטכנולוגיות מראות לאדם היכן הבעיה ומה אפשר לעשות בקשר לכך.

הנוירופידבק שואב מקורותיו מהמעבדה ומהידע העצום המתפתח בתחום מדעי המוח, לצד ההתפתחויות הטכנולוגיות, ליישום בטיפול בADHD הפרעות קשב וריכוז, לקויות למידה, חרדה, וכן לחיזוק יכולות קוגניטיביות של תפקודים ניהוליים (כמו קשב וזיכרון), תפקודי שפה (הבעה והבנה), ותפקודי הסתגלות (וויסות רגשי, הבנת סיטואציות חברתיות, חשיבה לפני תגובה).

כיום אנו יודעים למפות את תפקודי המוח באופן כזה, שאזורים ספציפיים אחראים לתפקודים מסוימים. כך, למשל, אדם אשר נמצא אצלו קושי בקשב וריכוז, ישנם אזורים ספציפיים במוח האחראים לכך. באימון נוירופידבק, ניתן יהיה להניח את החישן במיקום הידוע הספציפי לכך בראש, והחישן ימדוד את הפעילות המוחית המתרחשת באזור שמתחתיו, האחראי על קשב וריכוז. במהלך האימון, בכל פעם שהאדם מפיק את הפעילות המוחית הרצויה- במקרה זה קשב וריכוז, הוא יקבל משוב חיובי- "פרס", וכן, באופן מיידי, ברגע שרמת הריכוז שלו פחתה- הוא יקבל על כך מידע. המידע מתקבל בצורה חזותית  ושמיעתית: לדוגמא, ניתן להפעיל באמצעות הטכנולוגיה סרט, ובכל פעם שהילד מרוכז- הסרט יפעל, וכשהוא "יוצא מהריכוז"- הסרט עוצר, עד לתיקון הפעילות המוחית. ניתן להפעיל את הטכנולוגיה בשעה שהילד קורא או מכין שיעורי בית, ולכוונה כך שבכל פעם שהוא "יוצא מהריכוז" תישמע התראה בצורת צליל. במהלך האימון האדם מקבל משוב מיידי על סמך מידת השימוש בגלי המוח הנכונים וזאת באמצעות התערבות הטכנולוגיה בצליל, ייצוג גרפי, במשחק או בסרט. בכל רגע בו הייתה ירידה בפעילות הקוגניטיבית הרצויה, מתקבל משוב מיידי - תמונת המסך קטנה, נעצרת, או שהמשחק פועל בקצב איטי יותר וכו'. המשוב גורם למתאמן ללמוד לשלוט בתפקוד הרצוי, ולמוח- ללמוד את דפוס הפעילות.
באופן זה, המוח מתאמן לשמר את הפעילות המוחית הרצויה ולהפחית את הפעילות המוחית הלא רצויה. עם האימון, מתחזקים הקשרים בין הנוירונים באותו אזור שהיה עד כה "מוחלש", ומרגע שהמוח למד דרך יעילה יותר לתפקד הוא משתמש בה מעתה והלאה, כך שהשינוי נשמר ומשמש גם מחוץ לזמן האימון.

שינוי ישיר בפעילות המטבולית של המוח יכול להיות מושג באמצעות תרופות, כאשר התרופות מעוררות את הפעילויות האלקטרו כימיות במוח, אך שינויים אלה אינם קבועים, נמשכים כל עוד האדם נתון תחת השפעת התרופה, ופעמים רבות כרוכים בתוצאות-לוואי. כיום, בעקבות כל הידוע על המוח, מטפלים יותר ויותר פונים לתרפיות מבוססות-מוח. כיום אנשי מקצועות טיפוליים מתחומי הבריאות והחינוך (בריאות הנפש, יועצים חינוכיים, רופאים, אנשי המקצועות הפרה-רפואיים), משתמשים בנוירופידבק ככלי לטיפול ולצמיחה, הפועל ישירות לאימון המוח. במקביל, קיים תחום המתפתח לטובת אלו המעוניינים להגיע ל"תפקוד-שיא": מנהלים, ספורטאים, נהגים, אנשי עסקים, המעוניינים לחדד את יכולותיהם לריכוז, זיכרון, יצירתיות, התמודדות עם מצבי לחץ, משתמשים במערכות נוירופידבק המאפשרות לאדם ללמוד על התפקודים של עצמו ולהתאמן כיצד להיכנס למצבי תודעה משופרים.

מחקרים מצטברים מעידים על יעילותה של השיטה ועל שרידות הטיפול לאורך שנים. לדוגמא, בבי"ס בניו-יורק הופעלה השיטה בקרב 300 תלמידים בעלי לקויות למידה ובעיות רגשיות. בבדיקה שנערכה 5 שנים אחרי סדרת האימונים הוכתרה השיטה כהצלחה (Robbins, 2000).

 

 

לשאלות למדור ניתן לפנות ">ל כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

או בפקס 153-77-6505439

 

 

תגובות
הוסף תגובה חיפוש
הוסף תגובה
שם:
דואל:
 
כותרת:
תוכן התגובה:
 
 
אנא מלא את קוד האנטי-ספאם שאתה רואה בתמונה.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

חדשות ועדכונים

 
     מבצע לזמן מוגבל    
מכשיר נוירופידבק
לאימון המוח
המותאם לך אישית
על פי איבחון
במחיר של חו"ל:
שכירות מכשיר
רק 350 ש"ח לשבוע
ללא הגבלת מספר משתמשים
רכישת מכשיר
כולל אחריות לשנתיים
רק 6837 ש"ח!
בדיקת גלי מוח וקביעת תוכנית
      350 ש"ח.   
אימון בקליניקה
200 ש"ח
ייחודי למטפלים:
"אחד על אחד" לימוד נוירופידבק
מכשיר ביופידבק+נוירופידבק 
המתקדם   ביותר
 התקשר עוד היום 0776505439
 
 
 
 
 
 

סקר

מהו האתגר הכי גדול עם בן/בת זוג היפראקטיביים? הוא/היא: